Hezky Česky (20.1.11)

3. srpna 2011 v 13:37 | Smooth Annie
20. ledna 2011 v 18:57 | Smooth Annie |

Zdravím. Tak co,dáme téma týdne? ANOOO!
Zdá se,že blog.cz nemá ty témata týdne vůbec špatný,jako třeba tohle ;) K věci.

Začněme-co já si vlastně myslim o češtině? Řeknu to na rovinu,nejsem žádný vlastenec. Ale to neznamená,že bych přímo nesnášela češtinu jako ŘEČ a vlastně ani tak jako národ. Vždyt' máme hodně skvělých spisovatelů,hlavně takový Čapek-vždyt' právě ON vymyslel dnes SVĚTOZNÁMĚ užívané slovo Robot (!). A napsal třeba Válku s Mloky,kterou ted' mimochoem čtu a je to skvělá knížka :)

Ale jak je na tom čeština jako JAZYK,jako mluva,řeč?
Jako univerzální celosvětový jazyk se používá Angličtina. Některým to leze na nervy,protože nemají rádi tzv. ,,anglicismy" (tj. fine,good,in atd.). Do uřčité míry to trošku vadí i mně. Ale proč kvůli tomu pomlouvat Američany nebo Angličany? Spíš bychom se jako ,,NÁROD" měli kouknout sami na sebe! Dovedete si třeba představit,že by Wikipedia,Facebook,nebo třeba Twitter byly oficiálně místo angličtiny v ČEŠTINĚ? Hm,možná. Pro nás by to bylo jistě jednodušší,ale co třeba takový Číňan nebo Francouz,Angličan? Vždyt' už pomalu značná část ,,teen" ČESKÉ populace ani neumí pořádně česky! Například ,,mocinky cool" 12leté holčičky,kterým asi pravopis a slovosled moc neříká. Ale nejen ony,co si budeme nalhávat,už i mnozí dospěí klidně jako inzerát napíšou: ,,Sháníte dárky na poslední chvíly? Nebojte, ještě máte čas!".
Asi ted' působím jako nějakej přísnej učitel. Ale omyl,mně jenom lezou na nervy tyto ,,úžasné zkrášlování a sTylíshHQuy psaní". JaKo,gdyŽ wÁm ňĚkdo napíShe nhecO taKhlE,tak jaQ se w tOm paQ jakOoO wyZnáte :*? Já teda špatně.
Proto mi přijde jako naprostá KRAVINA nadávat,že je všechno anglicky a že je to světový jazyk,když sami Češi ani neumí pořádně psát tím svým. Jako kdyby se za něco styděli,ale proč,vždyt' nemají za co.Čeština je originální,sice složitá,ale zato hezky zní a je zpěvná.
Stejně tak česká literatura a klasická hudba. Češi mají bohatou minulost (teda až na éru ,,Rudých hvězd").
Takže nevidím důvod,proč by se konečně lidi nemohli přestat považovat za pupky světa,o Češtině ani o České historii nevědět nic a odsuzovat ostatní národy. Tenhle šovinismus mě fakt SERE.-ono já sama nejsem tak úplně Čech. Ale,jak se zdá,pravopis jEsthE zWládám cElQem dObře. :)

Mějte se ;)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hanylen hanylen | E-mail | Web | 11. září 2011 v 0:30 | Reagovat

Z mého pohledu se velmi málo čtou knihy. A v tom je velký problém. To už je doba mobilních telefonů a internetů, člověk ztrácí fantazii. Dnes se asi druhý Karel Čapek nenarodí. Už je ta jeho zásoba slov, kterými dokázal vyjádřit jednu jedinou věc. Jsem úplně znechucená, když poslouchám v autobusu nějakého "člověka" který si při tzv. rozmluvě neodpustí za každým slovem obligátní "ty vole". A naprosto souhlasím s tím psaním. Moje kolegyně nadělaná kráska, maminka šestileté dcery a manželka podnikatele se mě při psaní SMS do mobilu s nejistým výrazem ve tváři zeptala: "Prosímtě, jaké i se píše ve slově tak vám píši? Řekla jsem jí to a pak jsem nevydržela a vybuchla  smíchy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.